Burak Karaoğlu

Bu sefer karşınızda mesleğimden bir kitaplayım. Prof. Dr. NACİ GÖRÜR hocamın Türkiye’de Deprem – Az gittik uz gittik isimli kitabını konuşacağız. Naci hoca ülkemizin en önemli deprem bilimcilerinden biridir. Aktif olarak en az 30 yıldır da Türkiye’nin depreme hazır olması için elinden geleni yapmaktadır.

Aslında belki bu kitabın hikayesi 2020 yılında olan Elazığ depreminin geleceğini bir televizyon yayınında söyledikten çok kısa bir süre sonra depremin gerçekleşmesi ve Naci hocanın adının “Depremi tahmin eden adam” olarak çıkması ile başladı.

Kitap deprem konusunda daha önce hiç fikri olmayan okurların da anlayabileceği bir dilde yazılmış olması itibariyle bir piyasa kitabı niteliği taşıyor. “Deprem nedir?” sorusuyla başlayıp tüm vatandaşlara depremin nasıl bir süreç olduğunu anlatırken bir yandan da depremi hala “İlahi bir sonuç” olarak görenlere lafını etmeden geçmiyor.

Geçmişte ülkemizde gerçekleşen büyük depremler konusunda oldukça ayrıntılı bir bilgilendirme bölümü mevcut. Benim de tarihsel depremlerle ilgili daha önce hiçbir yerde okuyamadığım bilgiler okumamı sağladı.

Peki…

View original post 126 kelime daha